Élet a cukorbetegséggel: Szembetegségek

Valószínűleg azt hallottad, hogy a cukorbetegség okozhat szemproblémákat, amelyek vaksághoz vezethetnek. A cukorbetegeknél fokozott a vakság kockázata, szemben a cukorbetegséggel. De a legtöbb cukorbetegség csak kisebb szemészeti rendellenességeket okoz.

A szem belülről nézve

Ahhoz, hogy megértsük, mi történik a szem rendellenességekben, meg kell értenünk, hogy a szem működik. A szem olyan, mint egy tartós külső membránnal borított golyó. A fedél el van tiszta és görbe. Ez a terület a szaruhártya, amely a szemet védi a fényt.

Amint a fény átmegy a szaruhártyán, átmegy az elülső kamrán (amely vizes vállakkal ellátott védőfolyadékkal van töltve) keresztül a pupillán keresztül (ez egy írisz lyuk, a szem színes része) , majd a lencsét. Végül a fény átfolyik egy másik kamrával, amely folyadékkal (üvegtesttel) telik, és eléri a szem hátsó részét, a retinát.

A retina rögzíti rajta a vetített képeket, és elektromos impulzusokká alakítja át, hogy képes fogadni és dekódolni az agyat.
A retina egy része a részletekre specializálódott – ez a macula. A retinák és a mögötte lévő erek táplálják a makulát.

Glaukóma

A cukorbetegek 40{73a55fc66aadf0b17b02ce703037dd8012784678f95668c65fd31f3e00555a9e} -kal nagyobb valószínűséggel szenvednek glaukóma, mint a cukorbetegségben szenvedők. Minél hosszabb a diabeteses periódus, a glaukóma gyakoribbá válik. A kockázat az életkorral együtt nő.

A glaukóma akkor fordul elő, ha a szem felépül. A legtöbb esetben a nyomás túl sok vizes humor elvezetését okozza, így felhalmozódik az elülső kamrába. A nyomás károsítja a vérereket, amelyek a retina és a látóideg véreit hordozzák. A látás fokozatosan elvész, mert a retina és a látóideg sérült.
A glaukóma számos kezelést tartalmaz. Egyesek a szemnyomást csökkentő gyógyszereket használnak, míg mások műtétet igényelnek.

Szürkehályog

Sokan nem cukorbetegségben szenvednek, de a cukorbetegeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki ez a szembetegség 60{73a55fc66aadf0b17b02ce703037dd8012784678f95668c65fd31f3e00555a9e} -kal. A cukorbetegek hajlamosak a szürkehályogra fiatalabb korban és gyorsabb fejlődésben. A szürkehályogban a szemlencse – a lencse – megszűnik, blokkolja a fényt.

A nagy látást befolyásoló szürkehályog esetén általában a lencse megszűnik, ezért a betegek átültetést szenvednek. Cukorbetegeknél a retinopátia súlyosbíthatja a posztoperatív előrehaladást, és a glaukóma kialakulhat.

Retinopathia

A cukorbetegség által okozott összes retinális rendellenesség általános fogalma a diabéteszes retinopátia. A retinopátia két fő típusa van: nem proliferatív és proliferatív.

A nonproliferatív retinopátiában a retinopátia leggyakoribb formája, a szem hátsó részének kapillárisai összegyűlnek és zacskókat képeznek.

Hogyan kezelik?

A diabéteszes retinopátia kezelésében jelentős előrelépés történt. Kezelések, mint például a fotocoaguláció, a fókuszos fotokoaguláció és a vitrectomia, a legtöbb emberben a vakságra utalnak. Minél több retinopátiát diagnosztizálnak korábban, annál valószínűbb, hogy ezek a kezelések sikeresek lesznek. A legjobb eredmények akkor jelennek meg, ha a nézet még mindig normális.

Kár vagyok-e retinopátia?

Számos tényező befolyásolja a retinopathia kialakulását:

  • glikémiás kontroll
  • vérnyomás
  • mennyi ideig volt cukorbetegsége
  • gének

Minél több cukorbeteg van, annál valószínűbb, hogy retinopátia vagy. Az 1-es típusú cukorbetegség szinte mindegyikének valószínűleg nem proliferatív retinopátiája van. És a legtöbb 2-es típusú cukorbetegség is kap. De a retinopátia, amely elpusztítja a látást, a proliferatív retinopátia sokkal kevésbé gyakori.
Azok, akik a vércukorszintjüket közelebb tartják a normálishoz, kevésbé valószínű, hogy retinopátiájuk vagy enyhébb formájuk van.

A retináját súlyosan érintheti, mielőtt bármilyen látásváltozást észlelne. A legtöbb nem-proliferatív retinopátiában szenvedő betegnek nincs tünete. Még a proliferatív retinopátia esetében is a veszélyesebb formában az embereknek nincsenek tüneteik, amíg nem késik a kezelésük. Emiatt a szemét rendszeres szemrevételezéssel kell felülvizsgálnia.

Forrás: https://www.diabetes.org