Vércukor monitoring: mikor kell ellenőrizni és miért

Az egyéb betegségekkel szemben, amelyek elsősorban a professzionális orvosi kezelésre támaszkodnak, a cukorbetegség az érintett személy aktív részvételét igényli. A vércukorszintek időszakonkénti monitorozását és az eredmények elemzését sokan úgy tekintik, hogy a kezelési egyenlet lényeges részét képezik.

Amikor valakinek először diagnosztizálják a cukorbetegséget, rendszerint egy métert kap, és elmagyarázza, mikor és mikor kell használni, és milyen értékeket kell fiziológiásnak tekinteni. Azonban a diabéteszes személy által kapott tanácsadás miként és mikor követheti a vércukorszintet, a cukorbetegség típusától és az általános egészségi állapottól függ. Ez függhet a használt mérő típusától is. Legalább három nagy egészségügyi szervezet kiadott valamivel eltérő ajánlást a vércukor célért.

Vannak gyakorlatok a vércukorszint-megfigyelés megfigyelésére. Például, a legtöbb ember naponta reggelire reggel olvas. Néhány ember ebéd, vacsora és lefekvés előtt figyel. néhány monitor minden étkezés után; és néhány monitor mind az étkezés előtt, mind az után. Az étkezés utáni megfigyelés során azonban néhány ember két órával az asztal első falatjánál múlik, míg mások az étkezés megkezdését követő egy órát választják.

Ahhoz, hogy rendezhessük, és mikor figyelünk, három cukorbeteg szakértő mérlegeli véleményét. Miközben nem értenek egyet minden részletben, egyetértek egy dologban: a rendszeres ellenőrzés kritikus a cukorbetegségben.

Miért kell monitorozni a vércukorszintet?

A monitoring a cukorbetegség kezelésének szerves részét képezi, mivel felügyelheti a betegség állapotát. Függetlenül attól, hogy hogyan kezelheti gyöngédségét – diéta és testmozgás révén, önmagában vagy kombinálva a szájon át alkalmazott gyógyszerekkel vagy az inzulinnal – A vércukorszint rendszeres ellenőrzése azonnali visszajelzést ad a kezelés hatékonyságáról.

“A glükóz tesztelés szabadságot ad a szabad döntések meghozatalában, a magabiztosság megszerzésében, hogy megtanulják saját akcióitól és a motivációtól, hogy biztonságban tartsák egészségét” – mondja Linda Dale, a Michigan Egyetem oktatási programjának ambuláns cukorbetegség szakembere. “A megfigyelés azt mondja, hogy az, amit csinálsz, megfelelő vagy nem, és motivációként szolgál ahhoz, hogy lépést tarts a változásokkal, amelyek célja a betegség ellenőrzése.”

A legfontosabb dolog az, hogy hogyan értelmezhetjük az értékeket és megtegyük a szükséges lépéseket. Ha például inzulint és magas vércukorszintje van, akkor szükség lehet gyorsabban ható inzulinra, hogy normális szintet érjen el. Ha sikerül elsajátítani a 2-es típusú cukorbetegséget a diétával és a testmozgással kapcsolatban, előfordulhat, hogy segíthet a blokk körüljárásával.

Az inzulint és bizonyos szájon át alkalmazott antidiabetikus gyógyszereket használó emberek szintén fennállnak a hypoglykaemia kialakulásának veszélye, amelyet azonnal fel kell mérni, amikor előfordul. A rendszeres megfigyelés lehetővé teheti a korai és a hipoglikémia tüneteinek kezelését.

Az idő múlásával a vércukorszint-monitorozás rekordokat elemezhet a hatásmintákra vonatkozóan, ami a kezelési mód megváltoztatását teheti szükségessé.

“A megfigyelés különösen hasznos a gyakorlatok pozitív hatásának kimutatására” – mondja Dale. “Ha az Ön értékei rendszerint 140 mg / dl körül vannak, de minden nap elkezdenek sétálni, az értékek 120 mg / dl-nek tekinthetők.” “Biztosan megkapja a motivációt.”

Az étkezés előtti glükóz ellenőrzése

Az étkezés előtti ellenőrzés a vércukorszint alapszintű adatait adja meg, mielőtt bármilyen ételt fogyasztana. Egyes szakemberek ezt a tesztet – előregisztrált ellenőrzéseket hívják.

“Ez a legjobb alkalom arra, hogy ellenőrizzük a vércukorszintjét, így tudni fogja, mi a vércukorszint az étkezés előtt” – mondja Ananda Basu, a Minnesota Mayo Clinic professzora. “Ha egyszer eszel, a cukorszint növekedni fog, de általában visszatér a bázisösszeghez a következő étkezésig.”

Post-Mass glikémiás ellenőrzés

Dr. Ganda egyetért azzal, hogy az étkezés előtti megfigyelés nagyon fontos a cukorbetegség kezelésében, de azt mondja, hogy bizonyos esetekben utáni étkezésre van szükség.

Például a tömegellenőrzések előnyösek, ha egy személynek normális pre-vércukorszintje van, de a HbA1c szintje magas. Az étkezés után vagy az étkezés utáni ellenőrzés szintén fontos a gyors hatású tabletták hatásának meghatározásához, amelyeket étkezés előtt kell bevenni. Azt is kaphat információt, hogy mennyi az ember vércukorszintje emelkedik válaszul bizonyos ételekre vagy élelmiszerek mennyiségére.

“A cukorbetegség egyéni betegség, így az élelmiszerre adott válaszok személyenként változóak” – mondja Dr. Ganda. “Ha az emberek nem követték nyomon étkezés után, más betegek nem fogják megérteni a táplálkozás és a vércukorszint közötti kapcsolatot, azonban a posztprandiális vizsgálatok nem feltétlenül segítők, ha nincsenek előzetesen ellenőrzött ellenőrzések.”

Nagyon fontos, hogy a poszt-prandiális glikémiát a születéskor végezzük. “Ez az egyetlen alkalom, amikor tudjuk, hogy a vércukorszintek befolyásolják az általános egészséget” – mondja Dr. Basu. “Mind az anya, mind a magzat számára fontos, hogy a terhes nők tartsák a vércukorszintjüket.” A terhes nők normális vércukorszintje alacsonyabb, mint általában a felnőtteknél.

Egyes cukorbetegek egy órával az étkezés megkezdése után ellenőrzik a vércukorukat. A szakértők azonban azt mondják, hogy ez nem jó ötlet, és nincsenek olyan klinikai adatok, amelyek egy órában felülvizsgálhatók.

“A normál fiziológiát figyelembe véve, a vércukorszint emelkedése evés után emelkedik” – mondja Dr. Ganda. “Azoknál a betegeknél, akiknek nincs cukorbetegsége, ezek az értékek 45-60 percig emelkednek. Cukorbetegség esetén a magas értékek legfeljebb két óráig tartanak, ezért nem releváns a vércukor egy órával étkezés után, mindenki más. “

Még mindig nem tudja megmondani, mi legyen a vércukorszint két órával az étkezés után. Egyes szakemberek szerint 140 mg / dl alatt kell rögzíteni. Az American Diabetes Association azt javasolja, hogy a posprandiális érték 180 mg / dl alatt maradjon.

Forrás: https://www.diabetesselfmanagement.com