Живот с диабет: усложнения на окото

Може да сте чули, че диабетът причинява проблеми с очите и може да доведе до слепота. Хората с диабет имат по-висок риск от слепота, отколкото хората без диабет. Но повечето хора, които имат диабет, нямат нищо повече от малки очни заболявания.

С редовните прегледи можете да поддържате малки проблеми малки. И ако развиете сериозен проблем, има лечения, които често действат добре, ако ги започнете незабавно.

Око прозрение

За да разберете какво се случва при очните смущения, това помага да разберете как работи окото. Окото е топка, покрита с здрава външна мембрана. Покритието отпред е ясно и извито. Тази извита област е роговицата, която фокусира светлината, като същевременно защитава окото.

След като светлината преминава през роговицата, тя преминава през пространство, наречено предната камера (която е изпълнена със защитна течност, наречена воден хумор), през зеницата (която е дупка в ириса, оцветената част на окото). и след това през обектив, който извършва повече фокусиране. Накрая, светлината преминава през друга камера, пълна с течност, в центъра на окото (стъкловидното тяло) и удря задната част на окото, ретината.

Ретината записва изображенията, фокусирани върху нея, и преобразува тези изображения в електрически сигнали, които мозъкът получава и декодира.
Една част от ретината е специализирана, за да вижда детайлите. Тази малка област на извънредно рязко зрение се нарича макула. Кръвоносните съдове в и зад ретината подхранват макулата.

глаукома

Хората с диабет имат 40{73a55fc66aadf0b17b02ce703037dd8012784678f95668c65fd31f3e00555a9e} по-голяма вероятност да страдат от глаукома, отколкото хората без диабет. Колкото по-дълго някой е имал диабет, толкова по-често е глаукома. Рискът също се увеличава с възрастта.
Глаукома възниква, когато налягането се натрупва в окото. В повечето случаи налягането води до дрениране на водния хумор, за да се забави, така че да се натрупа в предната камера. Натискът притиска кръвоносните съдове, които носят кръв към ретината и оптичния нерв. Визията постепенно се губи, защото ретината и нервът са повредени.
Има няколко лечения за глаукома. Някои употребяват наркотици, за да намалят налягането в окото, докато други включват хирургия.

катаракта

Много хора без диабет получават катаракта, но хората с диабет са с 60{73a55fc66aadf0b17b02ce703037dd8012784678f95668c65fd31f3e00555a9e} по-голяма вероятност да развият това око състояние. Хората с диабет също са склонни да получат катаракта в по-млада възраст и да ги постигат по-бързо. С катаракта, ясното облачно око на обектива, блокиращо светлината.

За да се справите с лекия катаракта, може да се наложи да носите слънчеви очила по-често и да използвате очила за контрол на отблясъците в очилата си. За катаракта, които силно се намесват в зрението, лекарите обикновено премахват лещите на окото. Понякога пациентът получава нов трансплантиран леща. При хора с диабет ретинопатията може да се влоши след отстраняването на лещата и може да започне да се развива глаукома.

Ретинопатия

Диабетната ретинопатия е общ термин за всички нарушения на ретината, причинени от диабет. Има два основни типа ретинопатия: непролиферативни и пролиферативни.

451/5000
При непролиферативна ретинопатия най-често срещаната форма на ретинопатия, капиляри в задната част на балона на очите и форми на торбички. Непролиферативната ретинопатия може да се движи през три етапа (лека, умерена и тежка), тъй като все повече и повече кръвоносни съдове се блокират.
Въпреки че ретинопатията обикновено не причинява загуба на зрение на този етап, капилярните стени могат да загубят способността си да контролират преминаването на вещества между кръвта и ретината. Флуидът може да изтече в частта на окото, където се получава фокусиране – макулата. Когато макулата набъбва с течност, състояние, наречено оток на макулата, визията се размива и може да се загуби напълно. Въпреки че непролиферативната ретинопатия обикновено не изисква лечение, трябва да се лекува оток на макулата, но за щастие лечението обикновено е ефективно при спиране и понякога обръщане на загубата на зрение.
При някои хора ретинопатията прогресира след няколко години до по-сериозна форма, наречена пролиферативна ретинопатия. В тази форма на кръвоносните съдове са така повредени, те затвори. В отговор нови кръвоносни съдове започват да растат в ретината. Тези нови съдове са слаби и може да изтече кръв, блокиране на визия, която е състояние, наречено стъкловиден кръвоизлив. На нови кръвоносни съдове също могат да причинят съединителна тъкан да расте. След като съединителна тъкан се свива, тя може да наруши ретината или го извадя от място, състояние, наречено отлепване.

Как се лекува?

Големи крачки са направени за лечение на диабетна ретинопатия. Лечения като точкова photocoagulation, фокална photocoagulation и витректомия предотвратяване на слепота в повечето хора. Ретинопатия по-рано се диагностицира, толкова по-вероятно тези процедури ще бъдат успешни. Най-добри резултати се появяват, когато поглед е все още нормална.

В photocoagulation, око лекар прави малки изгаряния на ретината със специален лазер. Тези изгаряния печат кръвоносните съдове и спирам тях от отглеждане и изтичане.
В точкова photocoagulation (наричан също panretinal photocoagulation) око лекар прави стотици изгаряния в съпроводените модел на два или повече пъти. Точкова photocoagulation намалява риска от слепота от стъкловидното тяло кръвоизлив или отлепване на ретината, но тя работи само преди кървене или четата е напреднала много далеч. Това лечение също се използва за някои видове глаукома.

Странични ефекти на точкова photocoagulation са обикновено незначителни. Те включват няколко дни на замъглено зрение след всяка обработка и евентуално загуба на зрение страна (периферно).
В фокусна photocoagulation на окото грижи професионален цели лазера точно в изтичане на кръвоносните съдове в макулата. Тази процедура не лекува замъглено виждане, причинени от макуларен Едем. Но тя го пазят от влошаване.

Когато вече има обособени ретината или много кръв е изтекъл в окото photocoagulation вече не е полезно. Следващата опция е витректомия, което е операция за премахване на белег тъкан и мътна течност от вътре в окото. Колкото по-рано се извършва операцията, толкова по-вероятно е да бъде успешна. Когато целта на операцията е да се премахне кръвта от очите, той обикновено работи. Прикачите отново на ретината на окото е много по-трудно и работи в само около половината от случаите.

Има два вида на лечение за макуларен Едем: фокална лазерна терапия, което забавя от изтичане на течности и медикаменти, които може да се инжектира в окото, които забавят растежа на нови кръвоносни съдове и намаляване на изтичане на течност в макулата.

Аз съм в риск за ретинопатия?

Няколко фактора влияят дали получавате ретинопатия:

  • контрол на кръвната захар
  • нивата на кръвното налягане
  • колко време сте имали диабет
  • гени

Вече сте имали диабет, толкова по-вероятно е да имат ретинопатия. Почти всеки с диабет тип 1 в крайна сметка ще има nonproliferative ретинопатия. И повечето хора с диабет тип 2 също ще го получите. Но ретинопатия, която унищожава визия, пролиферативна ретинопатия, е далеч по-рядко.
Хората, които държат техните нива на кръвната захар по-близо до нормалната са по-малко вероятно да имат ретинопатия или да имат леки форми.

Вашата ретината може да бъде силно повреден, преди да забележите промяна в зрението. Повечето хора с nonproliferative ретинопатия нямат никакви симптоми. Дори с пролиферативна ретинопатия, по-опасна форма, хората понякога нямат никакви симптоми, докато е твърде късно да се отнасяме към тях. Поради тази причина, трябва да имате очи разглеждат редовно от око лекар.

Източник: https://www.diabetes.org