Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség olyan krónikus betegség, amely akkor következik be, amikor a hasnyálmirigy már nem képes inzulin termelésére vagy amikor a szervezet nem képes az inzulin termelésére. Az inzulin egy olyan hormon, amelyet a hasnyálmirigy választ ki, és amely kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy az élelmiszerből származó glükóz a véráramból a test sejtjeibe áramlani tudjon. Az összes szénhidrát-tartalmat a glükózra bontják a vérben. Az inzulin hozzájárul a sejt glükózhoz.

Az inzulin termelésének vagy annak hatékony felhasználásának képtelensége magas vércukorszintet eredményez a vérben (hyperglykaemia néven ismert). A hosszú távú glükózszintek magas szintje a szervezet károsodásához és a különböző szervek és szövetek elégtelenségéhez kapcsolódik.

A cukorbetegség három fő típusa van:

Az 1. típusú cukorbetegséget fiatalkori diabétesznek nevezik. Ezt rendszerint autoimmun reakció okozza, ha a szervezet védelmi rendszere az inzulint termelő sejteket támadja meg. Az ok, amiért ez történik, nem teljesen érthető. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek nagyon kevés inzulint termelnek. A betegség minden korosztályt érintenek, de általában fiatal gyermekekben vagy felnőttekben fejlődik ki. Az ilyen cukorbetegségben szenvedő betegeknek naponta szükségük van inzulin injekcióra a vércukorszint szabályozására. Ha az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő személyek nem rendelkeznek inzulinnal, akkor haláleset fordul elő.

A 2-es típusú cukorbetegséget nem inzulinfüggő cukorbetegségnek nevezik, és az összes cukorbetegség legalább 90{73a55fc66aadf0b17b02ce703037dd8012784678f95668c65fd31f3e00555a9e} -át teszi ki. Jellemzője az inzulinrezisztencia és az inzulinhiány, amelyek jelen lehetnek a cukorbetegség diagnosztizálásakor. A 2-es típusú cukorbetegség diagnózisa bármely életkorban előfordulhat. A 2-es típusú cukorbetegség sok éven keresztül észrevétlen marad, és a diagnózis gyakran előfordul, amikor komplikáció jelentkezik, vagy rutinvizsgálatot végeznek. Ez gyakran, de nem mindig társul túlsúlyos vagy elhízott betegséggel, ami önmagában inzulinrezisztenciát okozhat és magas vércukorszintet eredményezhet. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők gyakran kezelhetik állapotukat kezdetben a testmozgás és a táplálkozás útján. Idővel azonban a legtöbb embernek szájon át kell alkalmaznia antidiabetikumot vagy inzulint.

A cukorbetegség mindkét formája súlyos. Nincs enyhe cukorbetegség.

A gesztációs cukorbetegség (DG) a terhesség alatt magas vércukorszintekből álló cukorbetegség. A világ 25 terhességének egyikében fejlődik ki, és komplikációkkal jár együtt mind az anya, mind a baba számára. A főigazgatóság általában eltűnik a terhesség után, de a főigazgatóság és gyermekeik női kockázata nagyobb, mint a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása az élet későbbi szakaszában. A GD-ben szenvedő nők körülbelül fele továbbra is a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásától számítva öt és tíz évvel a születés után.
Más speciális cukorbetegségek is léteznek.

Forrás: https://www.idf.org